estetik guzellik

Günümüzde neredeyse bütün kadınların en çok danıştığı sorun, doğum sonrası ya da güneşe maruziyet nedeniyle çeşitli boyutlarda oluşan cilt lekelenmeleridir. Bu leke tedavileri gerçekleşmezse daha büyük cilt sorunlarına neden olabiliyor. Güneş, yaşlılık, hamilelik ve değişik hormon tedavileri, doğum kontrol hapları gibi ilaçlar sebebiyle cilt lekeleri oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Lekeler beyaz ya da esmer ten fark etmeden herkeste görülebilir. Uv ışınlarına maruziyet arttıkça güneşe bağlı lekelenmelerde olur. Tedavi yolu kaynağa inmekte yatar.

 

Cildimize iyi baktığımız sürece, sorunların daha az karşımıza çıktığını görebiliriz. Ancak yeterince ilgilenmediğimiz ve alakasız davrandığımız zamanlarda, kalıcı lekelere ulaşmamız da kaçınılmazdır. Güneş ışınları, kalitesiz makyaj yapmak, kalitesiz malzemelerin yüzümüzle ve cildimizle temasına izin vermek, zararlı kimyasallara dokunmak veya vücudumuza temaslarını önlememek gibi sebeplerden dolayı oluşan lekelerin yanı sıra; akne ve sivilce lekeleri de oldukça fazla görünen leke türleridir. Bu gibi lekelerden kurtulmak için, leke tedavisi uygulatmamamız gerekirken; birkaç seans sonucunda olumlu sonuçlar almaya başlayabilirsiniz. Güzelliğinizi gölgede bırakacak her türlü etkenden kurtulmak ve daima en iyi sonuçlara ulaşmak için gerekli olan en iyi leke tedavileri arasından sizlere uygun olanının belirlenmesi sonucunda, en iyi sonuçları alabilirsiniz. Bunların önüne geçmek için ise; kaliteli malzemelerle makyaj yapmak, güneş ışıklarından korunmak ve sivilcelerle oynamak ve patlatmak yerine, uğraşmamak gibi önlemler alınabilir. Cilt lekelerinde en sık başvurulan leke tedavileri, kimyasal peeling, ışık yani lazer peeling ve karbon peeling yöntemleridir. Genelde tercih edilen bu yöntemler sayesinde, dilediğiniz zamanlarda ve sizlere verilen seans zamanlarına uyum sağlayarak, sorunsuz bir şekilde lekelerden kurtulabilirsiniz. Daha güzel görünmek ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için kurtulmanız gereken lekelerden, her zaman daha uygun fiyatlara ve daha sağlıklı yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Sadece kaliteli bir cerrahi müdahale yapacak firmayla iletişime geçmeniz ve her şeyi öğrendikten sonra işleme başlamanız yeterlidir.

 

 


Leke Tedavileri Nasıl Gerçekleşir?
 

 

Cildimizde meydana gelen en önemli sorunların başında Lekeler gelmektedir. Özellikle gelişen sağlık teknolojileri ile birlikte hastaların leke tedavileri hakkında merak ettiği soruların cevaplarını Myra Estetik merkezimizde bulunan uzmanlarda alabilirsiniz. Estetik merkezimiz ilk olarak cildinizde meydana gelen lekelerin neyden kaynaklandığını bularak tedavi yöntemini buna göre belirleyecektir. Lekelenmenin sebebinin tespit edilmesinden sonra tedavi yöntemine ona göre başarılı sonuçlar verecektir. Leke tedavisi uygulanırken Myra estetik merkezi olarak siz değerli müşterilerimize farklı tedavi yöntemleri uygulamaktayız. Fraksiyonel Lazer tedavi yöntemi, Dermaroler , Peeling ve Radyo frenkası gibi tedavi yöntemi uygulayarak cildinizde meydana gelen lekelerin kısa süre içerisinde ortadan kaybolmasını sağlayacağız. Uzman doktorlarımız bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Güneş lekesi (Melazma) nedir?

Melazma yüzde kahverengi olarak karşımıza çıkar. En çok alın, yanak, burun ve bıyık bölgesinde güneş ışınlarının daha çok etkilediği bölgelerde olabilmektedir.

 

Bu lekelerin rengi yaz aylarında koyulaşırken kış aylarında açılabiliyor.

Derin ve yüzeysel olmak üzere iki çeşidi bulunan güneş lekelerinde yüzeysel lekelerin tedavisi daha kolay, derin lekelerin ise daha zor. En çok görünen ise; derin ve yüzeysel lekelerin bir arada bulunduğu leke tipi. Esmerlerde ve buğday tenlilerde güneş lekesi olasılığı beyaz tenlilere göre daha yüksekken beyaz tenlilerde de güneş lekesi yani melazma görülebiliyor.

Neden oluyor?

Güneş lekesi oluşan bölgede cildin her yeriyle aynı sayıda renk hücresi bulunuyor. Bu bölgelerde renk hücreleri daha çok çalıştığından renk üretimi daha fazla oluyor. Bu sebeple güneş lekeli alan, cildin diğer bölgelerine göre daha koyu görünüyor. Melazmanın strese bağlı olabileceği de düşünülüyor çünkü stres esnasında salgılanan hormonlar renk hücrelerini tetikliyor. Hormonal sebepler başka bir faktör. Hamileliklerde, doğum kontrol hapı kullananlarda, hormon tedavisi görenlerde güneş lekesi oluşabiliyor. Hormonlar renk hücrelerini tetikleyebiliyor.

Leke en çok nerede oluşur? 

Cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle en fazla temas eden bölgeler başta olmak üzere; lekeler bazı hastalıklar ve yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun her bölgesinde görülebilir.

Güneş lekesi olmaması için?

Güneş lekesi şikayeti olanların düzenli olarak yaz, kış, gün içinde 4 saatte bir, en az 30 faktörlü güneşten koruyucu ürünler kullanmaları gerekir. Ayrıca güneşten koruyucu kullanırken bile çok fazla direkt güneşe maruz kalınmamalı, gölgede durmaya özen göstermeli ve şapka, gözlük takılmalıdır. Kapatıcı baz üzerine ten renklerine uyumlu fondöten veya pudra kullanabilirler. Bu kapatıcıların içinde güneşten koruyucu olması gerekir. Böylece hem lekeler kapatılır, hem tedaviye destek olunmuş olur.

*Her yaşta, uygun koruma faktörlü güneş koruyucular kullanılmalı

*Güneş ve solaryumla bronzlaşmaya çalışırken ciltte kontrolsüz olarak yanıklar oluşmamalı. 

*Kozmetik amaçlı kullanılan ıslak alkollü mendiller, tüy sarartıcı kremler, deodorantlar, bronzlaştırmaya yardımcı krem gibi ürünlerin özellikle de güneşle temas etmeleri, ciltte lekelenmelere yol açar.;

*Sivilce, akne izlerine gelişi güzel uygulanan tedaviler ileride leke sebebidir.

*Hamilelik döneminde meydana gelen yüzdeki gebelik lekesi, hormonal durumdaki değişikliklerin güneşle etkileşimi sonrası oluştuğu için bu dönemde özellikle güneşten dikkatle korunmak gerekir.
;
» Cildin nemlendirilmesi, her yaş ve her mevsim doğru olarak yapılmalı. Cildin hassas bölgeleri olan yüz, dekolte ve el cildine belirli aralıklarla yapılan bakımlar, hem lekelenmeleri hem de o bölgelerin hızla yıpranmasını durduracaktır.

Güneş lekeleri nasıl tedavi ediliyor?

*Tedavi öncesi lekenin derinliğinin tespit edilmesi çok önemlidir. Güneş lekesi tedavisinde, leke yeni başladıysa tedaviden daha iyi yanıt alındığını gerçek. Leke ne kadar eskiyse tedavi süresi de o ölçüde uzun oluyor.

*Lekenin meydana geliş sebebi araştırılıp, etken bulunarak cildin o sebepten arındırılması gerekir.

*Ciltte oluşan, akut denilen yeni başlamış olan hastalık belirtileri varsa (yanık, kızarıklık, kaşıntı, pullanma vb.) bu şikayet ler tedavi edilmeli.

*Lekenin durumuna göre bir tedavi yöntemi belirlenip sabırla tedavisi yapılmalı.

*Leke tedavisi sonrası gerekli bakımın ve korumanın yapılması gerekir. Günlük olarak mutlaka en az 30 faktörlü güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.
 

Leke tedavisinde kullanılan yöntemleri

 


Güneş lekesi tedavisinde sürülerek kullanılan leke kremleri, ağızdan alınan antioksidan haplar, lazer tedavileri ve kimyasal peeling'ler tek başına veya birlikte kullanılabilir. Ayrıca lazer tedavileri, leke açıcı kremler, kimyasal peeling, mezoterapi gibi cilt lekeleri için kullanılan yöntemler bulunmaktadır.

Mezoterapi

Mezoterapi, ciltteki güneş lekeleri için kullanılan, deri altına küçük miktarlarda C vitamini, glutation, transexamic asit, pyriivic asit, somon gibi antioksidan maddeleri enjekte ederek leke rengini açan bir uygulamadır.

Lekelerde kimyasal peeling

Çok farklı kimyasal peeling uygulamaları mevcut. Kullanılan peeling ürünleri, pigment üreten hücrelerin pigment sentezini baskılayarak, kolajen sentezini arttırarak ve hücre yenilenmesini sağlayarak leke tedavisinde etkin olurlar. Kullanılan ürüne göre peeling aralığı 7 ila 20 gün arasında değişiyor. Seans sayısı ise yine tedaviye ve cildin vereceği reaksiyona göre 2 ila 6 seans arasında değişebiliyor. İşlem sırasında hafif bir yanma ve batma hissi oluşabilir. Bu sebeple lokal soğutma uygulanıyor. İşlemden sonra normal günlük hayata devam ediliyor. Düzenli uygulanan seanslar sonucunda ince çizgiler ve kırışıklar giderilebilir. Ciltteki kahverengi lekeler yani pigment düzensizlikleri giderilebilir. Sivilce izleri tedavi edilebilir.
 

 

CO2 ile Lazerle leke tedavileri

 


Lazerle leke tedavisinde, renk maddesine etki eden lazerler ile cildi soyarak yenileyen lazerler kullanılıyor. Çok kısa sürede atış yapan lazerler renk hücrelerinde renk maddesini patlatarak etkili. Bu kadar kısa sürede atış yapıldığı zaman sadece renk maddesi zarar görür, çevre dokudaki hücrelerde etkilenme olmaz. Böylece ciltte hasar oluşmadan ve cilt zarar görmeden tedavi sağlanabilir. Bu tür lazerler aynı zamanda cilt yenilemesini sağlama özelliğine sahiptir.